Wszystkie wydarzenie związane z Gminą Lesznowola w Powiecie Piaseczyńskim
poniedziałek Grudzień 18th 2017
Subiektywne podsumowanie wydarzeń Kamila M.

Treści własne

Archiwa

Lesznowola: Fatalny stan techniczny ul. Biedronki i Żytniej

Dość nieoczekiwanie głównym motywem XXVII sesji Rady Gminy Lesznowola było bieżące utrzymanie ul. Biedronki i brak kanalizacji w zachodniej części Lesznowoli. Na sesję przybyło kilkunastu mieszkańców ul. Biedronki i Żytniej, którzy przedstawili zarządowi gminy i radnym swoje lokalne problemy.

FATALNY STAN TECHNICZNY UL. BIEDRONKI
Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Karasiński mieszkaniec ul. Biedronki – Od wielu lat droga jest wstanie krytycznym. Wiele lat temu naszą drogę zrobił będący tutaj na sali Pan Romanowski. Zrobił to na własny koszt. Przez bardzo długi czas można było tą drogą jeździć – dodał rozpoczynając dyskusję. Ja tą drogę wyremontowałem w 2002 roku, bo gmina powiedziała dobitnie, że nie ma pieniędzy. Kosztowało to dwadzieścia parę tysięcy złotych. Ta droga była zrobiona w sposób profesjonalny i kilku lat był spokój – zaczął swoją wypowiedź Krzysztof Romanowski mieszkaniec ul. Biedronki. W tej chwili to co Państwo robicie, to jest prowizorka! Przyjeżdża koparka, nie równiarka, która ma tylko z przodu pług i ona równa drogę. To chyba nie jest zgodne ze sztuką budowlaną…Wygładzenie drogi nic nie da, tutaj trzeba wysypać 200 ton tłucznia. To chyba budżetu gminy nie rozwali. Trzeba to zrobić raz i będzie znowu spokój. A takie gładzenie i kładzenie drobnych kamyczków…To po dwóch dniach od równania jest dokładnie to samo – zauważył Krzysztof Romanowski. W odpowiedzi padły zapewnienia ze strony Wójt Gminy Lesznowola Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik – Z dużą pokorą przyjmuje Pana refleksje i podejmiemy takie działania, żeby ta droga była w zdecydowanie lepszej kondycji technicznej, niż dotychczas. To mogę Państwu zadeklarować – podjęła temat Wójt Gminy.

PROFESJONALNA NAPRAWA UL. BIEDRONKI OD NAJBLIŻSZEGO PONIEDZIAŁKU
W tym momencie zadał kolejne pytanie Pan Romanowski i wywiązała się krótka wymiana wzajemnych pytań i odpowiedzi z obydwu stron – ale kiedy Pani wójt? – zadał pytanie Pan Romanowski. Ze strony Pani wójt padła odpowiedź – niebawem. To nie jest odpowiedź – kontynuował wzajemną wymianę Pan Romanowski. Traktuje to jako priorytet – dodała Pani wójt. To też nie jest odpowiedź – ponownie podkreślił Pan Romanowski. Pani wójt złożyła deklarację, że od najbliższego poniedziałku wjadą maszyny i profesjonalnie na pewno tą drogą naprawią. Taka jest moja deklaracja – uspokoiła mieszkańców Pani wójt.

MIESZKAŃCY ZGŁASZALI WIELOKROTNIE ZŁY STAN TECHNICZNY ULICY
Sprawę stanu drogi ul. Biedronki kontynuował nowy mieszkaniec, który właśnie wykańcza dom w nowej inwestycji. Chciałem zapytać się: na czym polega bieżące dbanie o drogę? Czy ono będzie za każdym razem dopiero reakcją na nasze telefony? – postawił pytania. Mniej więcej od trzech tygodni już cztery raz dzwoniłem. Tam się nie da jeździć! Na pytania mieszkańca odpowiedziała Pani wójt – Jeżeli podejmiemy w poniedziałek profesjonalne działania, które doprowadzą do wypracowania nowej lepszej formuły technologicznej tej drogi, idąc za przykładem Pana Romanowskiego. To myślę, że nie będzie już takiej potrzeby, żeby Pan kilkakrotnie w ciągu tygodnia interweniował – zakończyła swoją wypowiedź Pani wójt.

JESTEŚMY TRZECIĄ KATEGORIĄ!
Nie zabrakło także uwag, co do stanu technicznego ul. Żytniej w Lesznowoli. Tą sprawę przedstawiła mieszkanka tej ulicy – To jest tragedia! Z tej drogi rano i wieczorem korzysta cała Magdalenka. Są niesamowite dziury. To jest bardzo wąska jezdnia, dwa samochody się nie miną. Na poboczu są bardzo wybite doły, które są po pół metra i więcej. Po drugiej stronie ul. Słonecznej są piękne ulice z kostki, ale niestety my już jesteśmy trzecią kategorią…ul. Żytnia i Biedronki – podkreśliła mieszkanka ul. Żytniej otrzymując masę braw od zebranej publiczności. Pani wójt w odpowiedzi podkreśliła, że na ul. Żytniej nie ma kanalizacji, a dodatkowo jest problem ze stanem prawnym. Ta droga ma tylko i wyłącznie 3 metry. Tymi 3 metrami gmina Lesznowola dysponuje, bo jest jej właścicielem. Natomiast miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego jednoznacznie przewiduje poszerzenie tej drogi. Jednak właściciele nieruchomości nie są zainteresowani wydzieleniem pasa pod poszerzenie drogi…Przez Radę Gminy Lesznowola została wydana decyzja, żeby realizować budowę tej drogi w trybie spec ustawy. To jest jedyne rozwiązanie. Jesteśmy na etapie zaawansowanego projektu dla tej drogi. Jeszcze raz deklaruję, że to co jestem wstanie Państwu zagwarantować to lepszą jakość naprawy i oczywiście dbanie o to, żeby Państwo żyło się trochę lepiej – dodała Pani wójt.

KIEDY KANALIZACJA ZACHODNIEJ CZĘŚCI LESZNOWOLI?
Przy okazji problemów drogowych mieszkańcy podnieśli kwestię kanalizacji na którą czekają już do 2010 roku! Rozpoczęcie budowy kanalizacji w Państwa obszarze nastąpi w roku 2018. Pozwolenia na budowę kanalizacji ul. Biedronki mamy już od roku 2010. Jest szansa, że wreszcie Państwo doczekają się tej sieci. Po wybudowaniu kanalizacji powstanie droga. Mam świadomość, że Państwa sytuacja jeśli chodzi o jakość życia przy ul. Biedronki jest bardzo trudna. Nie będę obiecywała Państwu gruszek na wierzbie, bo nie jest to mój styl działania…Natomiast dołożymy wszelkich starań, żeby Państwu poprawić jakość dojazdu do własnych posesji – zadeklarowała Pani wójt.

Miejmy nadzieję, że Pani wójt zrealizuje w przyszłym tygodniu wszystkie deklaracje związane z poprawą stanu technicznego ulicy Biedronki i Żytniej, które zapowiedziała na XXVII sesji Rady Gminy Lesznowola.

Autor: Kamil Myszyński

005 małe

Komentuj